ECLIPSE Ti2
Najwyższej klasy odwrócone mikroskopy badawcze serii Nikon Ti-2. Od manualnego Ti2-U przez wyposażony w czujniki Ti2-A do w pełni automatycznego Ti2-E oferują najwyższą jakość optyki, modułową budowę i szeroki wachlarz technik obserwacyjnych. Mikroskopy Ti2-E są bazą systemów konfokalnych Nikona.
Modułowa konstrukcja możliwa do rozbudowy wraz z rozwojem potrzeb użytkownika.
Mikroskopy z serii Nikon Ti2 składają się z wymiennych modułów występujących w dwóch, trzech, czasem czterech wariantach. Pozwala to dopasować mikroskop do potrzeb użytkownika. Natomiast w przyszłości możliwa jest łatwa wymiana modułów na miejscu w laboratorium i dopasowanie sprzętu do zmieniających się potrzeb badawczych bez konieczności wymiany mikroskopu.
Trzy bazowe modele w serii mikroskopów Ti-2
Ti2-U
Manualny mikroskop odwrócony. Najczęściej wykorzystywane jako główny, fluorescencyjny mikroskop badawczy w laboratoriach, w których nie ma potrzeby automatyzacji. Stosowany w klinikach IVF zamiast TS2R gdy potrzebny jest laser (assisted hatching). Ti2-U jest także często wykorzystywany jako podstawa systemów optycznych konstruowanych przez fizyków dzięki swojej możliwości integracji z urządzeniami innych firm. Mikroskop może być rozbudowany o stół skanujący oraz zautomatyzowany napęd osi Z.
Ti2-A
Podobnie jak Ti2-U, mikroskop Ti2-A jest manualny mikroskopem odwróconym. Najważniejsza różnica polega na tym że Ti2-A jest wyposażony w czujniki położenia rewolweru obiektywowego i zmieniacza filtrów fluorescencyjnych. Dzięki temu, informacja o użytym obiektywie i filtrze fluorescencyjnym jest przekazywana automatycznie do oprogramowania. Pozwala to na automatyczne wstawienie prawidłowej skali. W przypadku mikroskopów fluorescencyjnych z monochromatycznymi kamerami obraz jest także automatycznie kolorowany odpowiednio do zużytego filtra fluorescencyjnego. Mikroskop może być rozbudowany o stół skanujący oraz zautomatyzowany napęd osi Z.
Ti2-E
Najbardziej zaawansowany mikroskop odwrócony w gamie produktów Nikona. Ze względu na olbrzymie możliwości konfiguracyjne jest czasami nazywany mikroskopem z klocków Lego. Korpus Ti2-E zawiera napędy do osi Z i przełącznika portów optycznych (sześć portów dostępnych w różnych konfiguracjach!!!) a także elektronikę i porty do podłączenia pozostałych modułów. Ti2-E Jest zwykle wyposażony w skanujący stół preparatowy z enkoderami (czujnikami) położenia. W precyzyjny czujnik położenia wyposażona jest także oś Z.
Najważniejsze cechy mikroskopów serii Ti2
- Doskonała jakość optyki Nikon
- Modułowa, gotowa do rozbudowy i modyfikacji konstrukcja
- Pole widzenia FOV 25mm
- Kompatybilność z produktami firm trzecich m.in.: komory inkubacyjne Okolab, płytki grzejne Tokai Hit, manipulatory (Narishige, Eppendorf, Integra), systemy konfokalne (confocal.nl)
Mikroskopy serii Ti-2 umożliwiają stosowanie różnych technik obserwacyjnych:
- Kontrast fazowy
- Kontrast Hoffmana
- Kontrast Nomarskiego |(DIC)
- Fluorescencja
- System konfokalny Nikon AX więcej informacji
- System konfokalny Crest X-Light więcej informacji
- Techniki Laserowe (system LAPP – Laser APPlications) więcej informacji
- TIRF
- Fotoaktywacja
- Wypalanie wzorów na preparacie (pattern illumination – matryca mikro luster DMD, skaner galvo XY) nota aplikacyjna
Pole widzenia. Prędkość. Masowy screening (HCS)
W eksperymencie mikroskop wykonuje przez 3 dni co 15 minut przynajmniej kilka zdjęć (aby objąć dno szalki) w czterech kanałach fluorescencyjnych w każdym z 96 dołków. Taka ilość zdjęć wydaje się niemożliwa do wykonania, a jednak to mikroskop Ti2-E jest w stanie to zrobić dzięki znacznie większemu polu widzenia (25mm) niż w innych mikroskopach odwróconych (typowo 16 lub 18 mm w porcie kamery). Pozwala to np. objąć obiektywem 4 x jeden dołek (cały!) szalki 96 dołkowej.
Mikroskopy innych producentów muszą wykonać 4 zdjęcia aby osiągnąć ten sam efekt, a tym samym dla 4 kanałów oznacza to tak naprawdę 16zdjęć. Natomiast w Nikonie wystarczą 4 zdjęcia, co pozwala nie tylko zwiększyć 4x prędkość, ale także 4x zmniejszyć foto-toksyczność i wypalanie się preparatu.
Gwarancja utrzymania ostrości w czasie (PCF)
Zmiany temperatury i dryf mechaniczny dotyczą wszystkich mikroskopów. Nawet dodanie chłodniejszego medium może spowodować minimalne wygięcie się denka szalki. Minimalne dla nas, ale bardzo duże z punktu widzenia komórki i ostrości mikroskopu.
Aby rozwiązać ten problem Nikon skonstruował Perfect Focus System (PSF) mierzący w sposób ciągły i automatyczny odległość między czołem obiektywu a wewnętrzną powierzchnią denka szalki. Nawet jeśli silnik zgubi krok, enkodery wykryją to i wymuszą skorygowanie, zapewniając przy tym absolutną precyzję ruchu.
Warto zapamiętać że PFS to coś zupełnie innego niż auto-fokus, który również może być wykorzystany w tym mikroskopie, ale do innych celów.
Software i automatyzacja
Zautomatyzowany mikroskop nawet najlepszej jakości nie może zademonstrować swoich możliwości bez oprogramowania sterującego najwyższej klasy NIS (Nikon Instruments Software).
Oprogramowanie NIS występuje w kilku wariantach i może być rozbudowywane o nowe moduły. Do pełnego sterowania mikroskopem Ti2-E zalecana jest wersja NIS-AR (Advanced Research), która pomaga użytkownikowi w zaplanowaniu i wykonaniu złożonych eksperymentów (klasyczny interfejs lub programowanie wizualne Nikon JOBS) a także ich późniejszej analizie.
CZYTAJ WIĘCEJ na stronie producenta